Υπερκούπωση για τον Ολυμπιακό! Η γυναικεία ομάδα πόλο κατέκτησε το Κύπελλο επικρατώντας της Βουλιαγμένης με 14-11

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο γυναικών στο πόλο, καθώς οι ερυθρόλευκες επικράτησαν στον τελικό του Final 4 της Βουλιαγμένης με 14-11.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να προσθέσει ένα ακόμα τρόπαιο στην συλλογή της και είναι μια σημαντική επιτυχία για τον Ολυμπιακό, καθώς όπως προαναφέραμε είναι η πρώτη φορά που διεξήχθη Κύπελλο και τον τίτλο κατέκτησαν οι ερυθρόλευκες.

Ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός συνεχίζει στον δρόμο των επιτυχιών με κατακτήσεις τίτλων, αποδεικνύοντας πως οι ερυθρόλευκοι κάνουν πολύ καλή δουλειά σε όλα τα τμήματα.

Οι ερυθρόλευκες του Χάρη Παυλίδη είχαν κάθε λόγο να πανηγυρίσουν για την κατάκτηση του Κυπέλλου στο Καρπενήσι, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα τους και στον τελικό του Final 4 στο Καρπενήσι.

Σχετική εικόνα

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να υποπέφτουν σε αρκετά λάθη, ωστόσο την Βουλιαγμένη να καταφέρνει να βρει πιο γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ με την Πάτρα (5:05) και την Ξενάκη να τα διπλασιάζει στο 3:37.
Οι ερυθρόλευκες άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό με την Αβραμίδου και την Βασιλική Πλευρίτου να ισοφαρίζει στην παίκτρια παραπάνω. Ωστόσο, η Βουλιαγμένη με την Χυδηριώτη πήρε προβάδισμα 3-2.
Το νευρικό παιχνίδι συνεχίστηκε από τις δύο ομάδες, με την Ελευθερία Πλευρίοτυ να ισοφαρίζει (5:52). Η Χυδηριώτη έδωσε ξανά προβάδισμα στην Βουλιαγμένη με 3-4 με το σκορ να πηγαίνει γκολ-γκολ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε για πρώτη φορά να περάσει μπροστά με τη Έγκενς στο 0:39 για το ημίχρονο, για το 7-6. Στην επόμενη φάση η Αλεξία Καμμένου μπέρδεψε την «τράπουλα», με την Ξενάκη να ισοφαρίζει 0:17 για το ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 7-7.

Το επιθετικό παιχνιδι συνεχίστηκε και από τις δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων με την Μαργαρίτα Πλευρίτου 0:29 για το τρίτο (11-9), ωστόσο, η Νιχάους, μείωσε ξανά στο γκολ για την Βουλιαγμένη στην εκπνοή του οκταλέπτου (0:06).
Απώλεια για την Βουλιαγμένη ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε η Αλεξία Καμμένου, μετά τη φάση του γκολ της Πλευρίτου.

Η εικόνα της Βουλιαγμένης άλλαξε άρδην προς το χειρότερο, στην τελευταία περίοδο, αφού επηρεάστηκε εμφανώς λόγω της αποβολής της προπονήτριας της. Είναι χαρακτηριστικό ότι, χρειάστηκαν 5 λεπτά για να ξαναβρούν το δρόμο προς τα δίκτυα.
Το παιχνίδι εν πολλοίς κρίθηκε στο χαμένο πέναλτι της Κούλχαας, η οποία δεν μπόρεσε να μειώσει σε 12-11. Ο Ολυμπιακός δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ με την Μόνκα Έγκενς κάνοντας το 14-10. Το τέρμα που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ πέτυχε η Νιχάους 3:13 για το τέλος.

Πρώτη σκόρερ της διοργάνωσης η Άλκηστις Αβραμίδου, με την Μόνικα Έγκενς να αναδεικνύεται πολυτιμότερη παίκτρια.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 14-11