23.3 C
Athens
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πρωταθλητής Ευρώπης για 4η φορά ο Ολυμπιακός, 7-6 τη Ντουναϊσβάρος μέσα στη Βουδαπέστη

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός, 7-6 τη Ντουναϊσβάρος

Στην κορυφή της Ευρώπης τα κορίτσια του Ολυμπιακού! Οι Ερυθρόλευκες πραγματοποιώντας μια πολύ σπουδαία εμφάνιση επικράτησαν 7-6 της πανίσχυρης Ντουναϊσβάρος στον τελικό του Final 4 της Euroleague και κατέκτησαν το βαρύτιμο τρόπαιο. Τεράστια επιτυχία για τον Χάρη Παυλίδη και τις παίκτριές του, που… τρέλαναν για μια ακόμα φορά την αθλητική Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός είναι ξανά πρωταθλητής Ευρώπης. Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επικράτησε 7-6 της Ντουναϊσβάρος στον τελικό του final 4 της Euroleague και κατέκτησε πανάξια το πρωτάθλημα της Ευρώπης, όπως και το 2015. Τέταρτος Ευρωπαϊκός τίτλος για τα κορίτσια του Θρύλου.

Ολυμπιακός - Ντουναϊσβάρος 7-6: Πρωταθλητής Ευρώπης μέσα στη Βουδαπέστη!

Νευρικό το ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά του τελικού, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην άμυνά του, έβγαλε και την πρώτη λιγότερη και στη συνέχεια η Ελευθεριάδου στην παραπάνω έκανε το 1-0, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι εξαιρετικές αμυντικά και τη Ντουναϊσβάρος να μην μπορεί να βρει εύκολα το σουτ. Τελικά ισοφάρισε (1-1) με την Γκάρντα στην παίκτρια παραπάνω αλλά ο Ολυμπιακός είχε μυαλό στην παραπάνω και πήρε πάλι το προβάδισμα (2-1) με την Βασιλική Πλευρίτου αυτή τη φορά αλλά και πάλι η Ντουναϊσβάρος στη δική της επίθεση με παραπάνω ισοφάρισε σε 2-2 με την Γκάρντα (2-2) πάλι αλλά η Μαργαρίτα Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω (3/3 ο Ολυμπιακός) έγραψε το 3-2.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει την επίθεση στην παραπάνω (3/4) και στην κόντρα η Ζιλάγκι από την περιφέρεια έγραψε το 3-3. Η ίδια στην παίκτρια παραπάνω έδωσε και για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Μίχοκ (3-4), με την Βασιλική Πλευρίτου στην παραπάνω να ισοφαρίζει (4-4) στην παίκτρια παραπάνω (4/6) αλλά χάθηκε η ευκαιρία για το προσπέρασμα και πάλι στην παραπάνω με τη Ντουναϊσβάρος για πρώτη φορά να παίζει καλή άμυνα στη λιγότερη, με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου να είναι φοβερή σε αυτό το σημείο και να κρατάει τέσσερις φορές το 4-4, με τη Ντουναϊσβάρος να τα περιμένει όλα από την Γκάρντα! Έτσι ο Ολυμπιακός στο φινάλε του ημιχρόνου πήρε και το προβάδισμα ξανά με την Αβραμίδου (5-4) με πέναλτι που κέρδισε η Μυριοκεφαλιτάκη.

Χωρίς να είναι καλός επιθετικά αλλά αμυντικά παρά τις διαδοχικές αποβολές να κρατάει και να βγάζει τις άμυνες στην παίκτρια λιγότερη και τη Ντουναϊσβάρος να μην έχει καλές επιλογές, ειδικά στην παίκτρια παραπάνω. Η Μυριοκεφαλιτάκη κέρδισε ένα ακόμη πέναλτι αλλά αυτή η Αβραμίδου δεν σκόραρε για το 6-5 κάτι που έγινε στη συνέχεια με τη Ντουναϊσβάρος να κερδίζει το πέναλτι και να παίρνει το προβάδισμα και πάλι με την Γκάρντα (3.22 για το τέλος της περιόδου). Η Τσουκαλά πήρε τη φάση πάνω της στη συνέχεια και ισοφάρισε σε 6-6 από την περιφέρεια σε ένα κρίσιμο σημείο ενώ σουτ της Ελευθερίας Πλευρίτου στην παραπάνω σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι πήγαμε στο 6-6 στο τέλος της τρίτης περιόδου! Ο Ολυμπιακός σε αυτή την περίοδο είχε 0/3 στην παίκτρια παραπάνω κι ένα χαμένο πέναλτι ενώ η Ντουναϊσβάρος είχε 1/3.

Στην τελευταία περίοδο, η κούραση ήταν εμφανής. Ο τελικός ήταν σκληρός, οι αποβολές αρκετές και ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στο ματς με την άμυνά του και τη Χρυσή Διαμαντοπούλου, με τη Ντουναϊσβάρος να έχει χάσει τρεις παίκτριες λόγω ποινών και τον Ολυμπιακό τη Μαργαρίτα Πλευρίτου. 2.54 ο Ολυμπιακός πήρε ποινή και ο Χάρης Παυλίδης κάλεσε το τάιμ άουτ και η Βάσω Πλευρίτου εκτέλεσε για το 7-6, 2.39 για το τέλος του αγώνα. 1.26 για το τέλος του τελικού, η Ντουναϊσβάρος πήρε αποβολή και ο Μίχοκ πήρε τάιμ άουτ, η Ζιλάγκι ευτυχώς πήρε ένα γρήγορο άστοχο σουτ αλλά ο Ολυμπιακός βιάστηκε να…χτυπήσει στην κόντρα και έχασε την μπάλα, με τη Ντουναϊσβάρος να παίρνει ακόμη μία ποινή αλλά βγήκε η άμυνα και ο Ολυμπιακός πήρε την κούπα μέσα στη Βουδαπέστη.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-2, 1-0.

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε., Μπενέκου, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Τορνάρου, Πλευρίτου Β. 2, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ντουναϊσβάρος: Μαγκιάρι, Ζιλάγκι 2, Παλ, Γκουρισάτι, Χόρβατ, Μαχιέου, Σάμπο, Γκάρντα 4, Ζιέγκλερ, Μούσκι, Μπρεζόβσκι, Ζέλακ, Σάιμπεν.