Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός – Nίκησε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ

Σε έναν τελικό που είχε διάρκεια μεγαλύτερη των τριών ωρών, με δύο διακοπές στο πρώτο ημίχρονο και πολλά νεύρα, ο Παναθηναϊκός είναι ο νέος Κυπελλούχος Ελλάδος. Μετά από 8 χρόνια και πάλι κόντρα στον ΠΑΟΚ πήρε την κούπα με το 1-0 που πέτυχε με πέναλτι ο Αϊτόρ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στους τίτλους μετά το 2014, πανηγυρίζοντας το 19ο Κύπελλο της ιστορίας του!

Το ματς

Με καθυστέρηση περίπου 30 λεπτών λόγω ρίψης χημικών (σ.σ. εξαιτίας των επεισοδίων που είχαν προηγηθεί) ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να έχει διάθεση να ορίσει εκείνος το ρυθμό. Οι «πράσινοι» είχαν οι ίδιοι την κατοχή και την απόλυτη πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό, με την παρθενική τελική του αγώνα να καταγράφεται στο 8′ από ένα μακρινό σουτ του Πέρεθ.

Στο 28ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, όταν ο Χουάνκαρ πάτησε στην περιοχή από αριστερά, πάσαρε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ο Ιωαννίδης προσπάθησε να εκτελέσει αλλά δεν κατάφερε, με τον Βιεϊρίνια στη συνέχεια να χτυπά με το πόδι στο κεφάλι τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος πήγαινε να σκοράρει με το κεφάλι. Ο Λαόθ δεν υπέδειξε αρχικά την άσπρη βούλα, το έκανε ωστόσο έπειτα από τη χρήση VAR και on filed review.

Στο 34′ ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πασχαλάκη για το «πράσινο» 1-0, όμως εκεί ήταν που έμελλε να διακοπεί το ματς. Ο Ισπανός σκόρερ του «τριφυλλιού» δέχθηκε αντικείμενο και μάλιστα πέτρα(!!!) από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, με τον Λαόθ να διατάζει αμέσως άπαντες να κατευθυνθούν προς τα αποδυτήρια!

Μετά από τη νέα διακοπή διάρκειας 35 λεπτών αυτή τη φορά, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο με την προειδοποίηση Λαόθ, πως στο επόμενο επεισόδιο θα τελειώσει οριστικά τον τελικό. Δύο λεπτά μετά την επανεκκίνηση του ματς ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι που κυριαρχούσε, με τον Αϊτόρ στο 37′ να εξαπολύει ένα «κεραυνό» από μακριά και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο 44′, όταν η κεφαλιά του Άκπομ κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. Το 1-0 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενο στο σκορ χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αϊτόρ από το 34′!

Με την εκκίνηση στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να δημιουργήσει μεγάλη φάση, με τον Παλάσιος συγκεκριμένα στην αντεπίθεση (σ.σ. έπειτα από φανταστικό βολέ του Μπρινιόλι) να πασάρει στον Γκατσίνοβιτς και το πλασέ του Σέρβου να κοντράρει και να περνά οριακά κόρνερ! Ο Λαόθ στο 48′ χάρισε την κόκκινη κάρτα στον Αουγκούστο, με τον Βραζιλιάνο του ΠΑΟΚ να κάνει καθαρό μαρκάρισμα για δεύτερη κίτρινη (είχε ήδη μία) και τον Ισπανό ρέφερι να… κλείνει τα μάτια!

Στο 58ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους για ισοφάριση, όταν από λάθος του Πέρεθ στο κέντρο (στο replay φάνηκε να του έχει γίνει φάουλ), ο Μπίσεσβαρ κουβάλησε την μπάλα μέχρι την περιοχή, εκτέλεσε τεχνικά με αριστερό πλασέ, αλλά για χιλιοστά δεν μπόρεσε να βρει εστία! Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να είναι καλύτεροι στο χορτάρι, αλλά όσο περνούσε η ώρα ήταν δεδομένο ότι ο ΠΑΟΚ θα έπαιρνε ρίσκα και θα ανέβαζε τα επίπεδα πίεσής του.

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε ελάχιστα μπάλα στα τελευταία 15-20 λεπτά, προσπαθώντας προφανώς να διαφυλάξει αυτό το υπέρ του 1-0. Ο ΠΑΟΚ είχε νέα μεγάλη στιγμή στο 80′, όταν από κόρνερ ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του «τριφυλλιού», με τον Κώτσιρα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή!