Χιόνισε και είδε… άσπρη μέρα o ΠΑΟ

10.01.2017 01:32

Χρειάστηκε να… ασπρίσει η Αθήνα για να δει άσπρη μέρα και ο Παναθηναϊκός.

Το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη κέρδισε τόσο την Κέρκυρα, τον κακό του, για ακόμα ένα παιχνίδι, εαυτό, όσο και τον χιονισμένο αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και με τέρμα του Σεμπάστιαν Λέτο στο 83’, έφτασε στην νίκη με 1-0, που το φέρνει στους 25 πόντους, και την δεύτερη θέση, όσους έχει τόσο η Ξάνθη όσο και ο Πανιώνιος, με τους φίλους της ομάδας να ελπίζουν πως αυτό το αποτέλεσμα θα αποτελέσει την απαρχή μίας καλύτερης συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 10ο λεπτό, όταν και μετά από σύγχυση στα καρέ της Κέρκυρας, ο Μολέδο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 23’ η Κέρκυρα απείλησε για πρώτη φορά με το μακρινό σουτ του Ντουαλά, όμως στο 24’ το «τριφύλλι»… άγγιξε το 1-0, όταν και ο Κουρμπέλης έπιασε το δυνατό σουτ, όμως είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου, αυτή του 37’, όταν και ο Βιγιαφάνιες βρήκε τον Μπεργκ, όμως ο Σουηδός αντί να τελειώσει την φάση προσπάθησε να κοντρολάρει, με αποτέλεσμα να κάνει χέρι.

Στο β’ μέρος τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, καθώς η χιονόπτωση έγινε πιο έντονη και ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε, πλέον… χιονοδρομικό κέντρο. Χαρακτηριστικό πως το παιχνίδι διακόπηκε στο 63’ και για κάνε πεντάλεπτο, προκειμένου να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος και να γίνουν και πάλι ορατές οι γραμμές.

Πλέον, ήταν φανερό πως το παιχνίδι θα κρινόταν στο γκολ, με την… μπίλια να κάθεται στο πράσινο. Ήταν το 83ο λεπτό, όταν και μετά από κόρνερ του Βλαχοδήμου, ο Λέτο νίκησε στον αέρα την άμυνα της Κέρκυρας και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, παρά το παραλίγο… έμφραγμα του 97’, όταν και μετά από λάθος κεφαλιά του Ρέις, η μπάλα στρώθηκε στον Ζορμπά, όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης (69’ Π. Βλαχοδήμος), Λουντ, Βιγιαφάνιες (86’ Μαρινάκης), Μπουμάλ, Λέτο (92’ Ρέις), Μπεργκ.

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Βενέτης, Σπίνουλας, Σιόντης, Ανδρεόπουλος (86’ Γκόμεζ), Ζορμπάς, Γεωργίου (91’ Παυλίδης), Κόντος (69’ Επστάιν), Ντουαλά.