Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κ-15 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε του Ολυμπιακού με 7-6 στα πέναλτι (1-1 κ.α.).

Πρωταθλητής Ελλάδας στην Κ-15 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε του Ολυμπιακού με 7-6 στα πέναλτι (1-1 κ.α.). Το παιχνίδι των «μικρών» ήταν συγκλονιστικό, με έντονα συναισθήματα, καλό ρυθμό και από τους δύο αντιπάλους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και στο 28’ άνοιξε το σκορ με τον Αλτιντζή, που παραβίασε την εστία του Καραργύρη, σε αντεπίθεση για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν οπωσδήποτε γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να διεκδικήσει το τρόπαιο και πίεσε για την ισοφάριση. Ωστόσο και ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι δυναμικός και να χάνει ευκαιρίες για δεύτερο γκολ (Αλτινζτής 64′, 75′).

Η ομάδα του Πειραιά ευτύχισε να ισοφαρίσει λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης με την κεφαλιά του Τόλιου, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στα πέναλτι, μιας και δεν υπάρχει παράταση για τα τμήματα υποδομής.

Στη διαδικασία των πέναλτι αμφότερες οι ομάδες αρνούνταν να χάσουν καθώς όλοι ευστοχούσαν. Εκτελέστηκαν συνολικά 14 πέναλτι με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 7-6, καθώς στο τελευταίο κρίσιμο ο Τόλιος νικήθηκε από τον Μπαλωμένο, που με την απόκρουσή του έστειλε τους συμπαίκτες του στα… ουράνια!

ΠΑΟΚ: Μπαλωμένος, Γρηγοριάδης, Κιουρτσίδης, Καλτσίδης, Αβεντισιάν, Καραμπέρης, Παναγιώτου, Σαπουντζής, Τσέλιος, Γρόσδης, Αλτιντζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Τζόρβας, Τσαβός, Κεραμιδάς, Θεοδωρόπουλος, Γούλας, Ασλανίδης, Γεωργακόπουλος, Παπαδόπουλος, Σουρλής, Νικολής.